KURU MANİKÜR

Günümüzde kullanılan manikür ve pedikür şekilleri sulu ve susuz yöntemler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Güzellik salonlarında ve kuaförlerde yaygın olarak  klasik sulu manikür tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra medikal (kuru) manikür pedikür de gün geçtikçe popülerleşmektedir.

Sen de manikür ve pedikür yaptırırken hala eskisi gibi klasik sulu yöntemleri tercih ediyor olabilirsin. Ama medikal (kuru) manikür-pedikürle tanıştığında bir daha sulu manikür-pedikür yaptırmak istemeyeceksin. Medikal manikür-pedikürde elektrikli törpü kullanılarak hijyenik ve pratik bir tırnak bakımı yapılıyor. Medikal manikür-pedikür yapılırken her aşamada ucuna farklı bir freze ucu takılan elektrikli törpüler kullanılıyor. Bu sayede hem el hem de ayak tırnaklarda kusursuz bir görünüm elde ediliyor. Manikür pedikür uzmanları elektrikli törpü ile yaptıkları işlemlerin ardından cildi ve tırnakları besleyen tırnak yağları ve kremler kullanarak bakım işlemini tamamlıyor.

Medikal (Kuru) Manikür – Pedikür Nedir?

Medikal manikür-pedikür, klasik yöntemin aksine su kullanılmadan yapılıyor. Bu yöntemde kuru uygulama yapıldığı için tırnak etlerinin su içinde yumuşatılması gerekmiyor. Bu sayede klasik manikür-pediküre göre daha hızlı bir şekilde uygulanan kuru manikür-pedikür; tırnak ve tırnak etlerinin ihtiyaç duyduğu bakımı daha kısa sürede sağlıyor. Kuru manikür-pedikürle hem tırnaklarda var olan çeşitli problemler gideriliyor hem de daha şık ve kusursuz bir görünüm elde ediliyor.

Medikal Manikür-Pedikür Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Medikal manikür-pedikür için olmazsa olmaz özel freze uçları bulunan elektrikli törpüdür. Elektrikli törpü freze ucunu döndürerek ölü tırnak etlerinin kolayca temizlenmesini sağlar. Kuru manikür-pedikür uygulamasında uzmanlar el ve ayakları su içerisinde bekletmez böylece direkt olarak manikür-pedikür işlemine başlayabilirler. Medikal manikür-pedikür işlemlerinin eğitimli uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Aşamları ise şu şekildedir;

  • İlk önce uzman tırnağın şekline göre kronk ile kütiküller iter. Bu sayede hem tırnak boyunun daha uzun görünmesini sağlar hem de kalıcı oje gibi uygulamalar için gereken alanı kusursuz bir şekilde oluşturur.
  • Kütiküller itildikten sonra uzman elektrikli törpünün sivri freze ucuyla işleme başlar. Bu aşamada uzman tırnağın dip kısmında ve her iki yanında yer alan tırnak etlerini nazikçe temizler.
  • Daha sonra ise top şeklindeki freze ucuyla temizleme işlemine devam eder.
  • Bu aşamadan sonra eğer gerekiyorsa tırnak etleri, yan taraftan başlanarak çok ince bir şekilde kesilir.
  • Kesme işleminden ardından hafif pürüzler oluştuysa uzman freze ucuyla tekrar uygulama yapar.
  • Son olarak isteğe göre silikon freze ucuyla tırnak parlatılarak manikür-pedikür işlemi tamamlanır.